Broker Srbija
U okviru psihološke analize kao sastavnog dela sveukupne analize finansijskih tržišta posebnu pažnju stručnjaci iz ove kompleksne oblasti posvećuju psihološkom stanju trejdera u procesu trgovine. Različita psihološka stanja i karakteristine emocije trejdera proučavaju se i analiziraju pod nazivom – zajedničke emocije trejdera. Karakteristične emocije koje se javljaju kod trejdera su: strah, očaj, pohlepa, euforija i oholost, prema mišljenju vodećih stručnjaka koji se bave njihovim prepoznavanjem, ali i pronalaženjem određenih metoda za suzbijanje njihovog štetnog dejstva.
– Strah je snažna emocija koja se javlja kao prirodna reakcija usled suočavanja sa nepoznatim. S obzirom da finansijsko tržište uvek može doneti nepoznanice, otuda se javlja strah kod trejdera da neće znati za koji od scenarija (Up ili Down) da se odluči. Osim toga, strah od gubitka, često količine novca koji nije raspoloživ za investiranje (loš Money Management je česta slabost mnogih trejdera) umonome može da pojača osećaj straha, a samim tim i nesigurnost trejdera.
– Očaj se jednako često može pojaviti kod trejdera početnika, kao i kod iskusnijih trejdera, a javlja se u trenucima kada se ne mogu izbaviti iz zamke – kako vratiti izgubljeni novac? Štaviše, potezi očajnika su toliko štetni, ne samo po određenu trgovinsku transakciju, već i zbog toga što postoji mogućnost da se trajno stvori osećaj nesigurnosti kao posledica osećaja nemoći – očaj kao negativan efekat usled loše isplanirane trgovine (pogrešno izabran boj lotova, nepredviđeni događaji na tržištu i sl.).
– Pohlepa se javlja kod trejdera koji imaju određeno pozitivno iskustvo na osnovu koga se kreira nerealna želja da se ostvari veći profit od očekivanog/projektovanog. Ovakva emocija je najčešće rezultat dobitka koji nije „smislen“ već je nastao u skladu sa kockarskim duhom i samim tim izazvao neopravdano veliko uzbuđenje. Dakle, pohlepa je emocija koja neizostavno prati narašuvanje discipline u upravljanju rizikom što direktno ima loš uticaj na ishod trgovinske transakcije. Šta više, osećaj pohlepe udaljava trejdera od svake strateške trgovine i sve više ga navodi na izbor „srećnog scenarija“ što je svojstveno kockarima, a ne ozbiljnim investitorima najvećeg svetskog finansijskog tržišta.
– Euforija i oholost su emocije koje navode trejdera na pomisao da ima neki „poseban dar“, pa čak i neke nadljudske osobine pomoću kojih postiže uspeh u trgovanju. Međutim, dobro poznavanje metodologije Money Management-a uči nas da se profitabilnost ostvaruje na osnovu većeg broja dobitaka u odnosu na manji broj gubitaka, da su gubici sasvim normalna pojava u kontinuiranom trgovanju. Veća umetnost je podneti gubitak nastaviti sa trgovanjem sa strateškim upravljanjem rizikom, nego se poneti sa euforijom povezanih dobitaka jer u praksi nema ni jednog primera sa 100%-im ostvarenjem profita u trgovanju. Dakle, pobedničko iskustvo, ako se pravilno ne kanališu euforična osećanja, može generalno kontraproduktivano uticati na profilisanje trgovca valutama.