Broker Srbija
Vremenski ciklusi i analiza ciklusa zaokupljaju pažnju analitičara finansijskih tržišta u tolikoj meri da se razvila svojevrsna filozofija koja se temelji na nekoliko važnih načela. Najpoznatija su načela sabiranja ciklusa, harmonije, proporcionalnosti i sinhronizacije ciklusa. Pored toga, poznata su načela odstupanja i nominalnosti koja objašnjavaju ponašanje ciklusa u najopštijem smislu.
– Načelo sabiranja vremenskih ciklusa govori o činjenici da su sva cenovna kretanja posledica zbira svih aktivnih ciklusa. Teorija ciklusa govori da su svi cenovni obrasci posledica međusobnog delovanja dva ili više vremenskih ciklusa. Načelo harmonije vremenskih ciklusa suštinski zastupa teoriju da su susedni vrhovi dva ciklusa međusobno povezani u nizu dva puta manjim, odnosno dva puta većim, vremenskim periodom trajanja. To znači da nakon desetodnevnog ciklusa kao preovladavajućeg u datom momentu sledi petodnevni ciklus ukoliko je kraći dok bi se kod sledećeg dužeg ciklusa pojavio dvadesetodnevni vremenski ciklus. Načelo sinhronizacije ciklusa se odnosi na stalnu tendenciju talasa različitih dužina da dosegnu dno istovremeno. Praktično to znači da, sinhronizacija označava da se slične dužine ciklusa različitih tržišta pojavljuju zajedno. U praksi su čak česti slučajevi da jedan duži ciklus sadrži dva manja harmonična talasa i da u nekom određenom trenutku sinhronizovano dosežu dna u isto vreme. Načelo proporcionalnosti se odnosi na vezu između perioda trajanja cilkusa i dužinu amplitude. Prema ovom načelu uspostavlja se pravilo da ciklusi sa dužim periodima obično imaju šire tj. veće amplitude.
– Načelo odstupanja ukazuje na činjenicu da osnovna četiri načela, bez obzira na izraženu tendenciju svoje pojave, ipak imaju sklonosti ka izvesnim odstupanjima. Načelo nominalnosti je najkompleksnije u opštem objašnjenju ponašanja vremenskih ciklusa jer obuhvata sva finansijska tržišta bez obzira na njihove međusobne različitosti, a kao skup harmonijski vezanih ciklusa koji nominalno u istom iznosu utiču na sva tržišta. Naime, ni odstupanja pri upotrebi osnovna četiri načela (zbir ciklusa, sinhronizacija, proporcionalnost ciklusa i harmonija), kao ni različite dužine ciklusa na pojedinim tržištima nominalnim vrednostima nisu prepreka nominalnom modelu koji je relevantan za većinu cikličke aktivnosti. Recimo, kod dnevnih ciklusa nominalni model sadrži najpopularnije periode – 5, 10, 20, 40, 80 koji ujedno predstavljaju najčešće korišćene brojeve za izračunavanje pomičnih proseka. Svi drugi periodi pomičnih proseka su samo varijacija petodnevnih, desetodnevih i dr. pomičnih proseka, a najočitiji među takvim primerima je period 14 koji se koristi kod oscilatora kao što je Relative Strength Index i dr.
Pobrojana načela vremenskih ciklusa su od velike pomoći u analizi ako Forex trejder razume njihovu suštinu jer zakonitosti formiranja i toka ciklusa mogu se iskoristiti kao azbuka u predvišanju tržišnih kretanja.