Broker Srbija
Većina trgovaca GUBI novac. Društveni mediji čine da onlajn trgovanje izgleda lakše nego što jeste jer mnogi objavljuju isključivo svoje dobitne trgovine. Postoji tzv. pristrasnost dostupnosti, koja podrazumeva verovanje u informacije koje najčešće vidimo, ali često viđanje nečega ne znači i da je to istina. Gubitnici jednostavno imaju tendenciju da manje javno govore o tome da gube.
Trgovanje je u stvari hijerarhija sposobnosti. U svakom trenutku, postoji samo određena količina likvidnosti. Za uspeh, morate biti brži od drugih da biste ušli i izašli iz trgovine. Potrebne su vam bolje strategije od drugih. Kao u sportu, da biste zarađivali za život, morate biti bolji od većine drugih u njemu – ako se drugi u proseku poboljšavaju, i vi morate postati bolji, ili će vam izmaći teren pod nogama. Uspešno trgovanje nije cilj na kojem se možete opustiti kada na njega stignete, već morate stalno vežbati i trenirati sebe da biste održali nivo. Ako počne da vam manjka discipline, strpljenja ili fokusa, drugi će vas prestići i pogurati na dno lanca ishrane, i zarađivaćete manje novca ili ćete početi da gubite.
Trgovac koji zarađuje 1000 dolara dnevno ih zapravo uzima od drugih. Drugi su izgubili ili propustili tih 1000 dolara. Svaka trgovina koju obavite pruža priliku za vas i još nekog (osobu s druge strane trgovine). To znači da ako vi konzistentno pravite slabije odluke – vaš novac odlazi ljudima koji donose bolje odluke (imaju bolje strategije i bolje ih izvršavaju), ili obrnuto: vaše dobre odluke znače da imate veći priliv novca jer ste iskoristili prilike koje su vam drugi učesnici u trgovini pružili svojim slabijim pozicijama. Skoro nigde drugde na svetu ne možete igrati s profesionalcima čim uđete u igru. Da biste postali profesionalac, potrebno je vreme i unapređivanje veština, i da vas drugi profesionalci pobeđuju neko vreme.
Profesionalci redovno imaju gubitke, baš kao i gubitnici, ali kada se uzme prosek – prosto donose bolje odluke.
Jedna od najboljih odluka jeste ulaganje više “namernog” rada od drugih, čemu treba pristupiti trezveno.
Razlozi za neuspeh jesu da su trgovci podkapitalizovani, preuzimaju prevelik rizik po trgovini, biraju pogrešne brokere ili smatraju da izbor brokera nije bitan, ne mogu da prihvate gubitak kada treba, nemaju strategiju, ne prate strategiju, stavljaju preveliki ili premali ulog (veličinu pozicije), trguju kada ne bi trebali, prate svačije “savete”, fokusiraju se na rezultate umesto na proces… da navedemo samo neke. Ipak, među najpogubnijima su najčešće psihološki razlozi. Psihologija utiče na sve što trgovci rade: ako su preterano uzbuđeni, preterano samouvereni, anksiozni, ljuti, ili se zaglave razmišljajući o svojim prethodnim trgovinama, to će uticati na ono što vide i kako trguju. Ono što većina zanemaruje jeste da trgovanje nije samo vežbanje strategija, već i proces samospoznaje. Gledanje kako naše razmišljanje utiče na naše trgovanje – većina ljudi to nikada ne radi. Bez savladavanja psihološkog aspekta, sve strategije i knjige o trgovanju na svetu neće biti od koristi. Strah od trgovanja je upadljivo psihološki činilac, ali isto tako su i preterana samouverenost, odbijanje da se prihvati gubitak, ili preterana alavost. Čak i nedovoljno ili preterano ulaganje su povezani sa psihologijom, kao što su nestrpljivost, nedostatak smislenog procesa ili dopuštanje predrasudama da utiču na to koliko ćemo rizikovati na trgovini.
Istraživanje i praksa su takođe psihološki činioci – moramo pronaći načine vežbanja i poboljšanja koji odgovaraju nama samima. Moramo prevazići taj glasić koji nam govori da nam nije potreban trud, da smo pametniji od drugih, da bismo trebali da pogledamo film umesto da istražujemo, da bismo trebali da igramo igricu umesto da vežbamo, da je vežbanje za ljude kojima ne ide…i slične sabotaže.
Ako prevaziđete te male negativne glasove u svojim glavama i uložite potreban trud, postajete mnogo bolji trgovci, i to je sve što je važno na tržištu: da profiti premašuju gubitke na osnovu prilika koje vam drugi trgovci nude.